Rodinné centrum Ráčik vzniklo pôvodne ako Materské centrum Ráčik v roku 2003. Prečítajte si jeho príbeh.

Ako vznikol Ráčik v roku 2003

V októbri 2003 sa začali mamičky stretávať na farskom úrade v Rači, aby už začiatkom februára ďalšieho roku boli aj podľa ministerstva vnútra právoplatným MC-čkom. Račianske materské centrum nikdy netrpelo chudokrvnosťou – mal množstvo členiek a dobrovoľníkov, ktorí v ňom frčali 4x týždenne dopoludnia a popoludní 3 hodiny. Návštevnosť bola neuveriteľná, a len ten, kto atmosféru v Ráčiku zažil len na pár okamihov, vedel aspoň trochu pochopiť, aké fluidum tam funguje. Jednoducho – Ráčik sa stal vďaka svojim programom a prístupom neodmysliteľnou súčasťou rodín v Rači.

Zlom po komunálnych voľbách v roku 2007

Všetko sa zdalo byť v poriadku do okamihu posledných volieb samosprávy v roku 2007, kedy aj v Rači nastúpil do pozície nový starosta , Ján Zvonár. Ráčikovské baby sa snažili o prijatie u nového starostu, ale márne. Dokonca napriek prísľubu a bez ospravedlnenia neprišiel ani na tohoročnú Míľu pre mamu, čo všetkých z Ráčika veľmi mrzelo. Čoskoro sa do MC dostali šumy, že ich priestory má záujem mesto komerčne prenajať a polohu Ráčika teda závidelo – v dobrom – mnoho iných MC-čiek. Ráčikovská úderka sa teda vybrala za poslancami, ktorí potvrdili, že by sa také niečo mohlo stať, ale odkázali ich znovu na pána starostu. Vedenie račianskej samosprávy žiadalo, aby sa Ráčik vysťahoval z priestorov na Peknej ceste. Zdôvodňovalo to tým, že nie je v poriadku zmluva o prenájme, nebytové priestory nie sú vhodné na prevádzku materského centra a nevyhovujú ani z hľadiska bezpečnosti a hygieny. Mamy ráčikárky to však odmietali.

Na jeseň 2007 sa ústne dozvedeli, že Ráčik nemá veľmi na výber – buď bude musieť odísť zo svojich krásne upravených priestorov s množstvom odrobenej dobrovoľníckej práce alebo platiť komerčný prenájom 250.000 – 350.000,- Sk ročne!
Kde by reálne taká neziskovka ako Ráčik mohla vziať ročne toľko peňazí len na priestory? Po tejto argumentácii im teda mesto ponúklo náhradné priestory, ani jedny však nespĺňali špecifické parametre priestorov v MC – ľahká dostupnosť, bezbariérovosť, hygiena, herňa a zázemie, a tak ponuky písomne zamietli.

Vianočný darček od starostu

Následne na to Ráčik dostal od p. starostu Zvonára veľmi trpký vianočný darček – list s oznámením o neplatnosti ich nájomnej zmluvy a príkaz na vypratanie priestorov do 31.1.2008!
Zrejme aj vďaka medializácii a tlaku zvonku dostali v Ráčiku v polovici januára 2008 ponuku na iné priestory v Kultúrnom dome Žarnovická. Po obhliadnutí priestorov však bublina spľasla – priestory boli nevyhovujúce z hľadiska hygieny malých detí, o miestnosti sa mali deliť s inými návštevníkmi (nepatrili by teda výlučne MC) a nebolo taktiež možné zabezpečiť „nehlučné“ správanie sa malých detí voči ostatným nájomcom priestorov v kultúrnom dome, tak, aby sa navzájom nerušili.

Petícia a balónový sprievod 2008

K dohode o priestoroch preto nedošlo, nasledovala petícia, ktorú za zachovanie MC Ráčik podpísalo takmer 2400 ľudí. Vyvrcholením petície bol balónový sprievod, počas ktorého vypustili ráčikovania 500 balónov ako symbol nesúhlasu s postupom mestského úradu. Média boli samozrejme pri tom.

Výsledok bol úplne iný – Ráčiku vypli teplú vodu, elektriku, zamedzili prístup na WC, čo viedlo k nútenému zatvoreniu priestorov. Následne si v materskom centre podávali kľučky kontrolóri, požiarnici, hygienici a revízni technici, ktorí mali mestu dopomôcť nájsť „dôvod“ na oficiálne zatvorenie týchto priestorov MC. Nič také, čo by im pomohlo, však nenašli.

Prvé outdoorové materské centrum

Niekto by to už asi vzdal, ale mamy v Ráčiku boli presvedčené, že mesto ťahá za kratší koniec a hoci ostali bez priestorov, neostali bez aktivít – a tak sa Ráčik stal asi prvým nútene outdoorovým MC-čkom na Slovensku. Nakoniec – za dva roky mimo vlastných stien stihli 2 letné a zimné tábory, dva plesy, tvorivé dielne, futbalové turnaje a kadečo inšie aj v prenajatých náhradných priestoroch. A v júni 2009 dostali predvolanie na súdne pojednávanie.

Súd 2010

MC získalo grant na pokrytie súdnych trovov a tiež advokátku, ktorá im fandila a zobrala vec do svojich rúk presvedčená o práve v prospech MC. Toto právo súd 8. apríla 2010 potvrdil. Okresný súd Bratislava III. zamietol žalobu mestskej časti Rača o vypratanie nebytových priestorov materského centra Ráčik. Rozsudok však nadobudol právoplatnosť až 4. mája 2011.

Súčasnosť

Tak sa Ráčik po vynesení rozsudku začal rekonštruovať a takto vyzerá dnes. Medzi tým sa stihol premenovať z materského na rodinné centrum, aby pokryl potreby čo najväčšieho počtu rodín s deťmi.

Neskôr sa zmenilo aj logo Ráčika, ktoré navrhol ilustrátor Juraj Balogh a používa sa dodnes. 

Priestory Ráčika sa naši dobrovoľníci snažia neustále zveľaďovať, vylepšovať a vďaka pomoci rôznych grantov sú v súčasnosti vybavené pre všetky vekové kategórie 🙂